Ovládání

YAMAHA W5/W7 pomocí PC klávesnice

   Další krásnou věcí na mém miláčkovi jsou ovládací tlačítka, která časem přestanou fungovat, nebo se musí použít hrubé násilí pro úspěšné vyvolání požadované funkce. Jednou jsem se pokoušel čachrovat s těma mikrospínačema, je doopravdy šílený se k nim probojovat. Chtěl jsem tam dát jiný, ale YAMAHA musí mít všechno speciální a nestandardní. Musel bych vrtat další díry do plošňáku, abych tam mohl nacpat normální mikrospínače. Bohužel jsem v té době neměl čas, protože jsme měli moc hraní a pauza nebyla možná. Tak jsem vysolil těžký prachy za profesionální opravu.

   Ale poruchy jednotlivých tlačítek se postupně zase začaly objevovat, proto jsem se rozhodl pro radikálnější řešení. Tím bylo použití PC klávesnice. Bylo nutno vytvořit „černou skříňku“, která přechroupe data z klávesnice a pošle je po MIDI do nástorje. Tato skříňka ale nesmí blokovat MIDI in, proto musí být pro MIDI data průchozí a akce z klávesnice do nich správně vložit.

   Mozkem škatulky je jednočip od Atmelů – AT89C2051 (můj oblíbenec) s krystalem 12MHz, pak tam je jeden optočlen, jeden tranzistor, nějaký kondíčky a odpory, tři (nebo čtyři) konektory. Napájení je řešeno externím zdrojem 7-12V. Mohou se osadit dvě ledky: jedna indikuje příchozí midi data, druhá akce klávesnice. Dále je možno osadit dvě tlačítka: jedno dělá GS reset a druhé je panic-button – pošle na všechny kanály všechny noty vypnout a centruje pitchbandy a pak udělá restart Atmela. Tyhle funkce jsou dostupný i přes klávesnici. Z ní jde poslat PANIC (CTRL+BREAK), GM on (CTRL+ALT+F1), GS on (CTRL+ALT+F2), GS off (CTRL+ALT+F3), reset Yamahy (CTRL+ALT+DEL). Pak tam simuluju všechny ovládací čudlíky.

   Krabičku používám zhruba 1 rok a zatím se jeví jako zcela funkční, takže mi ti pitomí mikrospínačové můžou vlízt na záda. Když mě to nas...štve, můžu klidně bacit do klávesnice, ev. ji rozmlátit kladivem, a za pár kaček si koupím novou.

   Tišťák je navržen s ohledem na další aplikace, je možno osadit další konektor, na který je vyvedeno napájení a zbylé IO vývody procesoru, dále je možno osadit sériovou paměť Eeprom. Plánoval jsem programovatelné blikátko (viz ovládání světel pomocí MIDI), dále pípák s displejem pro bubeníka, napovídač textů a možná ještě další kravinky. Bohužel nějak není čas :-(

Obrázky z akce

Takovej binec jsem spáchal při programování ... Takovej binec jsem spáchal při programování ... 44 kB
Takhle pěkně jsem to vybastlil ...Takhle pěkně jsem to vybastlil ...50 kB

Ke stažení

tišták, osazovák a program do mikroprocesorutišták, osazovák a program do mikroprocesoru299 kB